Trwa ostatni tydzień szkoły, zimowe ferie tuż tuż! - Aktualności - KPP w Pruszkowie

Aktualności

Trwa ostatni tydzień szkoły, zimowe ferie tuż tuż!

Data publikacji 10.01.2018

Przed uczniami ostatni tydzień zajęć w szkole. W poniedziałek 15 stycznia br. rozpoczną się ferie zimowe w naszym województwie. Jak co roku pruszkowscy policjanci przypominają rodzicom i ich pociechom jak bezpiecznie spędzić wolny czas.

Okres ferii zimowych związany jest ze wzmożoną ilością wyjazdów do miejsc wypoczynku zimowego, spotkań z rówieśnikami oraz zabaw dzieci i młodzieży na powietrzu.

Jeżeli planujemy wyjazd samochodem, zostało jeszcze kilka dni, aby przygotować samochód do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny naszego pojazdu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.

Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.

Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. W czasie ferii warto skorzystać z zajęć organizowanych w placówkach szkolnych i innych bezpiecznych miejscach.

Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!

· Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.

· Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.

· Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.

· Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.

· Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.

· Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.

· Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

ms/ksp