Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 05.11.2020

Kilka dni temu komisariat w Piastowie otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że kobieta podająca się za funkcjonariuszkę Centralnego Biura śledczego Policji wyłudziła od niej pieniądze. Kobieta uwierzyła w zapewnienia kobiety, że bierze udział w policyjnej prowokacji. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom.

Seniorzy, w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść.

Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

Kilka dni temu komisariat policji w Piastowie otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że kobieta podająca się za funkcjonariuszkę Centralnego Biura Śledczego Policji wyłudziła od niej znaczną sumę pieniędzy. Kobieta uwierzyła w zapewnienia kobiety, że bierze udział w policyjnej prowokacji mającej na celu zatrzymać nieuczciwych pracowników banku. Pokrzywdzona przekazał wskazanemu mężczyźnie pieniądze.

Informujemy, że numery alarmowe do Policji to 112 i 997, bez żadnych znaków specjalnych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze.

W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ścigania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki, bądź w aplikacji „Moja Komenda”. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

 

kom. Karolina Kańka