Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw 22-28.02.2010r.

Data publikacji 22.02.2010

Wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami oraz organizacjami pozarządowymi, w szczególności z 16 Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem działającymi w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw organizuje w dniach od 22 do 28 lutego 2010 roku „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw". Podobnie jak w latach ubiegłych zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Takie dyżury będą pełnione w Sądzie Rejonowym oraz w Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie.

W ramach akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” w dniach od 22 lutego do 28 lutego 2010 r. w godzinach od 09.00 do 16.00, w Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie przy ul. Stalowej 33, wyznaczeni prokuratorzy będą udzielali informacji o uprawnieniach pokrzywdzonych. Informacje jakich będą udzielać prokuratorzy dotyczyć będą nie tylko uprawnień pokrzywdzonych w postępowaniu karnym, ale także zagadnień z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, administracyjnego, cywilnego oraz postępowania w sprawach dotyczących nieletnich.

W Sądzie Rejonowym w Pruszkowie w dniach 22-26 lutego 2010 roku zostaną wyznaczone dyżury podczas których kuratorzy sądowi oraz członkowie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie będą również bezpłatnie udzielać pomocy i rady osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

22.02.2010r. (poniedziałek) - Aneta Palewska, pok. 101 (I piętro)
Agnieszka Walicka, pok. 126 (I piętro)

23.02.2010r. (wtorek) - Teresa Jacak, pok. 102 (I piętro)
Katarzyna Czajka, pok. 118 (I piętro)

24.02.2010r. (środa) - Anna Skrzypiec, pok. 127 (I piętro)
Grażyna Nyc, pok. 127 (I piętro)

25.02.2010r. (czwartek) - Iwona Dziwiszek, pok. 101 (I piętro)
Wojciech Stanaszek, pok. 126 (I piętro)

26.02.2010r. (piątek) - Renata Leszczyńska, pok. 101 (I piętro)
Justyna Goździk, pok. 126 (I piętro)

Osoby, które stały się ofiarami przemocy domowej potrzebują różnorodnej pomocy. Zasadniczym celem „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” ma być udzielenie bezpłatnej pomocy i wsparcia osobom, które doznają krzywdy od najbliższych lub są świadkami takiego przestępstwa.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "O tym, co dzieje się w domu nie powinno mówić się na zewnątrz", "To jest sprawa rodzinna", "Przecież nie mamy się gdzie podziać i tak będziemy mieszkać dalej razem, a mówienie o tym głośno pogorszy tylko naszą sytuację" - niejednokrotnie w taki właśnie sposób ofiary przestępstw znęcania się tłumaczą nie informowanie o tego typu przestępstwach. Niejednokrotnie ukrywane przez wiele lat wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Wtedy to opinia publiczna dowiaduje się, że w otoczeniu innych ludzi, w klatce bloku zamieszkałej przez kilka rodzin katowano dziecko, znęcano się nad matką, pobito ze skutkiem śmiertelnym starszą osobę. Pokazuje się tragiczną sytuację ofiar, mówi się o sprawcach, ale brakuje świadków. Okazuje się, że nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, nikt nic nie podejrzewał. Nie są to sprawy pojedyncze, incydentalne przypadki, obok których można przejść obojętnie.

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem, które - choć odwieczne - dopiero od kilkunastu lat istnieje w świadomości społecznej w naszym kraju i jest przedmiotem świadomych, skoordynowanych działań zaradczych. Do chwili obecnej najczęstszy kontakt z ofiarami i sprawcami przestępstw określanych nazwą "domowych" lub "czterech ścian" mieli funkcjonariusze Policji. Wzywany do awantury domowej funkcjonariusz jest zwykle pierwszą osobą, która dowiaduje się o panującej w rodzinie przemocy i to właśnie jednym z jego zadań jest spowodowanie, by ofiary przemocy domowej mogły skorzystać z przysługującej im ochrony prawnej i wsparcia.

Więcej informacji o prawach pokrzywdzonych można zasięgnąć na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl

io/ksp/SR w Pruszkowie
 

Powrót na górę strony