Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowelizacja Kodeksu Karnego

Data publikacji 17.10.2010

Z dniem 1 lipca weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego. Według nowych zapisów kierowca będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który spowodował katastrofę w ruchu drogowym lub wypadek drogowy, których następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, straci uprawnienia do kierowania pojazdami NA ZAWSZE. To samo dotyczy sprawcy wypadku drogowego, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Od dnia 1 lipca bieżącego roku zaczęły obowiązywać niektóre zapisy ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 40 poz. 227). Najważniejszą zmianą jest nałożenie na sąd obowiązku obligatoryjnego orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli: "sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 par. 2 lub w art. 355 par. 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami".

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje także znaczne zaostrzenie odpowiedzialności karnej nietrzeźwych i odurzonych kierowców, którzy już wcześniej byli prawomocnie skazani za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo ponownie usiedli za kierownicą w okresie orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
 
Za taki czyn na podstawie art. 178a § 4 k.k., wprowadzającego nowy kwalifikowany typ przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, będzie możliwe wymierzenie kary sięgającej 5 lat pozbawienia wolności (dotychczas najsurowsza kara w takim wypadku to 2 lat pozbawienia wolności): art. 178a par. 4 "Jeżeli sprawca czynu określonego w par. 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 par. 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w par. 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
 
dn/wrd
Powrót na górę strony