Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystości w Piastowie

Data publikacji 14.04.2012

Wczoraj w Piastowie miały miejsce uroczystości szczególnie ważne dla policjantów. Obok posadzonego 2 lata temu „Dębu Katyńskiego” stanął kamień wraz z tabliczką upamiętniający asp. Jana Johne vel Jene. W obchodach uczestniczyła rodzina Komendanta Jana Johne, przedstawiciele lokalnych środowiska, młodzież z Gimnazjum nr 2 w Piastowie oraz policjanci.

„Zginął ponieważ wyznawał wartości nadrzędne dla każdego Polaka, ale także dlatego, że był osobą o nieposzlakowanej opinii, człowiekiem cenionym i szanowanym za działalność na rzecz społeczności lokalnej”.

Po uroczystościach przed komisariatem uczestnicy udali się do pobliskiego kościoła gdzie złożyli kwiaty pod tablicą ofiar Katynia i wzięli udział we Mszy Świętej.

Dąb Pamięci asp. Jana Jene vel Johne, ostatniego przed II wojną światową piastowskiego komendanta policji stanął na terenie komisariatu przy ul. Popiełuszki w Piastowie w listopadzie 2010 roku. Wczoraj, dzięki staraniom Stowarzyszeń „Nasz Piastów” oraz „Mazowiecka Wspólnota Samorządowa” tuż przy drzewie stanął kamień wraz z tabliczką. Na niej umieszczony został napis upamiętniający Bohatera: dane, komu on jest poświęcony oraz symbol i nazwę programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Komendanta Powiatowy Policji w Pruszkowie mł. insp. Waldemar Perdion otrzymał uroczysty dokument stwierdzający, że "Dąb Pamięci" został posadzony dla uhonorowania pamięci Komendanta Johne. Certyfikat  z kolejnym numerem w imieniu Komitetu Organizacyjnego Programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” podpisuje prezes Stowarzyszenia Parafiada.

Jan Johne urodził się 22 września 1891 r. w Augustówce w powiat Włodawa. Po ukończeniu Szkoły Policji Państwowej rozpoczął pracę w Grodzisku Mazowieckim. Na początku lat trzydziestych został przeniesiony do Piastowa. Jako starszy posterunkowy pełnił tu obowiązki komendanta posterunku.

Zaraz po wybuchu wojny, 3 września 1939 r. wyruszył do punktu mobilizacyjnego w Grodnie. Po napaści Związku Radzieckiego na walczącą z Niemcami Polskę, 17 września 1939 r. został wzięty do niewoli i jako jeden z ponad 4 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej osadzony w obozie w Ostaszkowie. NKWD na liście jeńców przewidzianych do rozstrzelania nadało mu numer 10347. Został zamordowany w 1940 r. w siedzibie NKWD w Kalinigradzie. Jego ciało pogrzebano w dołach śmierci w Miednoje.

 

dn

Powrót na górę strony