Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znalezione trzeba oddać

Data publikacji 02.12.2014

Nieraz wydaje się, że nie ma nic złego w pozostawieniu sobie znalezionego przedmioty. Należy jednak pamiętać, iż mówimy wówczas o przywłaszczeniu, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Pruszkowscy policjanci coraz częściej spotykają się ze zdziwieniem mieszkańców, którzy znaleźli jakiś przedmiot i musza odpwiadać za jego przywłaszczenie.

PRZYPOMINAMY!  

Przywłaszczenie jest to czyn polegający na włączeniu cudzej rzeczy ruchomej lub cudzego prawa majątkowego do swojego majątku.  Przywłaszczona rzecz musi wcześniej znajdować się w legalnym posiadaniu sprawcy chociażby wskutek jej znalezienia. Sprawca, który przywłaszcza sobie rzecz postępuje z nią tak, jakby był jej właścicielem. Przywłaszczyć można również prawo majątkowe, ale tylko takie, które sprawca mógł uprzednio legalnie wykonywać lub z niego korzystać np. na podstawie zezwolenia udzielonego mu przez osobę uprawnioną. Przywłaszczenie prawa sprowadza się do tego, że sprawca zaczyna wykonywać prawo tak, jakby sam był osobą uprawnioną czyniąc to dla siebie z pominięciem osób, którym to prawo przynależy.
Czyn ten jest opisany w polskim systemie prawnym w dwóch aktach: Kodeksie Karnym i Kodeksie Wykroczeń. Jego kwalifikacja zależy od wartości przywłaszczonej rzeczy, przy czym przywłaszczenie prawa majątkowego zawsze stanowi przestępstwo z art. 284 KK, niezależnie od jego wartości.

Artykuł 285 Kodeksu karnego stanowi:
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Artykuł 119 Kodeksu Wykroczeń mówi o tym, że:.
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.


Aby zapobiec konsekwencjom prawnym wynikającym z przywłaszczenia cudzej rzeczy, którą się znalazło należy niezwłocznie oddać ją właścicielowi lub podjąć działania mające na celu ustalenie właściciela, jeśli go nie znamy. Jeżeli nasze wysiłki nie przyniosą rezultatu rzecz znalezioną należy oddać do Biura Rzeczy Znalezionych, które jest w każdym mieście. W Powiecie Pruszkowskim znajduje się ono w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Drzymały 30.

Policjanci kierują szczególny apel do rodziców. Przypominajmy dzieciom, że rzecz znalezioną należy bezwzględnie oddać. Dopiero, kiedy nie odnajdzie się właściciel znalazca może ubiegać się o przejęcie rzeczy.

 

 

dn

Powrót na górę strony