Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradzieże samochodów

Data publikacji 25.07.2009

Masz informację na temat złodziei samochodów. Podejrzewasz, że w Twojej okolicy są one ukrywane. Wiesz, gdzie jest dziupla samochodowa - poinformuj o tym policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji. 022 603-82-61 - to specjalny numer telefonu, pod który może dzwonić każdy, kto ma cenne informacje na temat złodziei samochodów. Informacje takie można przekazać także za pośrednictwem poczty elektronicznej ksp.wsamochodowy@policja.waw.pl


 

W ten sposób można „wykręcić numer” przestępcom, czerpiącym zyski z kradzieży samochodów. Dzięki Państwa informacjom - również anonimowym - osób poszkodowanych przez złodziei jest coraz mniej.

Z policyjnych informacji wynika, że większość skradzionych pojazdów trafia do tzw. „dziupli samochodowych”, gdzie są rozbierane na części, a następnie zbywane - na giełdach samochodowych, aukcjach internetowych, czy poprzez ogłoszenia w prasie. Dziuplami samochodowymi mogą być garaże, stodoły, hale przypominające warsztaty samochodowe. To tam są rozkręcane na części skradzione wcześniej samochody, tam także bardzo często magazynowane są same części.

Miejsca ulokowania „dziupli samochodowych” są bardzo różne. Zazwyczaj złodzieje szukają takich, które nie będą wzbudzać podejrzeń, które są na uboczu i nie rzucają się w oczy. Zdarzały się jednak przypadki, kiedy ujawniane były dziuple, działające w centrum miasta. Wydawałoby się, że nie jest możliwe prowadzenie takiej nielegalnej działalności pod bokiem wielkich bloków, czy miejsc odwiedzanych codziennie przez setki ludzi. A jednak. Aż dziw bierze, że nikt nie widział nic podejrzanego w tym, że do takich miejsc praktycznie każdej nocy wjeżdżały samochody, ale już nigdy z nich nie wyjeżdżały. Nikt nie zwracał uwagi na samochody dostawcze podjeżdżające po silniki lub elementy karoserii i wnętrz pojazdów. A wystarczyłaby jedna wiadomość o podejrzeniach, że obok dzieje się coś niepokojącego.

Na takie właśnie informacje czekają policjanci ze stołecznej „samochodówki”. Każdą wiadomość dokładnie sprawdzimy. W ten sposób wspólnie możemy ograniczyć pole działania złodziejom samochodów Warte podkreślenia jest także to, że w Polsce wiele osób decyduje się jeszcze na kupno części i akcesoriów samochodowych pochodzących z kradzieży, co jest przestępstwem paserstwa. Ponadto takie osoby same „napędzają” rynek handlu kradzionym towarem.

dn/ksp

Powrót na górę strony