Ostrzegamy Seniorów o oszustach metodą na "wnuczka i policjanta" - Aktualności - KPP w Pruszkowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy Seniorów o oszustach metodą na "wnuczka i policjanta"

Data publikacji 28.05.2018

W ubiegłym tygodniu dwie osoby padły ofiarą oszustów metodą na „wnuczka i funkcjonariusza CBŚP”. Kwota 40 tys. złotych znalazła się w posiadaniu przestępców. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom.

Seniorzy w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

Do 87-letniej mieszkanki Pruszkowa zatelefonowała kobieta podając się za jej wnuczkę. Kobieta powiedziała, że przebywa na policji w Warszawie, bo zabiła w wypadku dwie osoby i pilnie potrzebuje 40 000 aby wyjść za kaucją. Po chwili do rozmowy włączył się mężczyzna i stwierdził, że jeżeli babcia nie ma tylu pieniędzy może być też biżuteria, ale trzeba się pośpieszyć, bo prokurator nie będzie czekał. Starsza pani  w obawie o los „wnuczki” oddała przestępcom 25 tys. Do kolejnego przestępstwa doszło na terenie Raszyna, tam pokrzywdzony przelał na podane przez oszustów konto kwotę 20 tys., ponieważ „policjant z CBŚP” zażądał od niego pomocy w „akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej”.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ściągania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

To kilka podstawowych zasad, które policjanci cyklicznie przekazują seniorom przy każdej możliwej okazji. Aby jednak jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa osób starszych niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa. Mając w rodzinie takie osoby, powinniśmy stale ich uświadamiać o zagrożeniach oraz przypominać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

ms, A.B.

kk