Aktualności

Oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 04.10.2019

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów, to nadal dla oszustów łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia – na oszustwa najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze.

Seniorzy, w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

W środę, do 75-letniej mieszkanki Pruszkowa, zatelefonowała kobieta podając się za policjantkę. Kobieta powiedziała swojej rozmówczyni, że jej lokaty bankowe są zagrożone i musi je zlikwidować. Dalsza konwersacja prowadzona była przez mężczyznę, który podawał się za prokuratora. Kazał kobiecie wypłacić pieniądze z banku. Zamiast likwidacji lokat pokrzywdzona wzięła kredyt w wysokości 20 tys. i zaniosła pieniądze, w wyznaczone miejsce. Została zapewniona przez fałszywego prokuratora, że jej pieniądze są już bezpieczne. Niestety, tak się nie stało. Pokrzywdzona straciła 20 tys. złotych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom.

Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ściągania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

To kilka podstawowych zasad, które policjanci cyklicznie przekazują seniorom przy każdej możliwej okazji. Aby jednak jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa osób starszych niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa. Mając w rodzinie takie osoby, powinniśmy stale ich uświadamiać o zagrożeniach oraz przypominać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

 

info:KSP,/kk/

Powrót na górę strony