Dojedź bezpiecznie na ferie - Aktualności - KPP w Pruszkowie

Aktualności

Dojedź bezpiecznie na ferie

Data publikacji 08.02.2020

Rozpoczęły się ferie zimowe i wzmożone w tym okresie wyjazdy. Dlatego też pruszkowscy policjanci przypominają o najważniejszych rzeczach, które należy wykonać przed wyruszeniem w podróż. To czy bezpiecznie dojedziemy do celu i szczęśliwie spędzimy ten wolny czas, w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania samochodu i siebie do zimowego wyjazdu.

Pojazd, którym będziemy podróżować musi mieć przede wszystkim aktualny przegląd techniczny. Poza tym sprawdźmy poziom oleju jak również płyn w spryskiwaczach. Ponadto nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą kompletu żarówek samochodowych, które będzie trzeba wymienić w razie potrzeby. Bardzo ważne jest, abyśmy sprawdzili ciśnienie w oponach, jak również stan koła zapasowego, z którego po kilku latach leżenia w bagażniku mogło zejść powietrze. Nie możemy zapomnieć o zabraniu lewarka i klucza do odkręcania kół, bez którego niewiele zdziałamy w przypadku "złapania gumy".

Należy pamiętać również, że na wyposażeniu samochodu powinny znajdować się: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica posiadająca aktualną legalizację, kamizelki odblaskowe oraz apteczka. Ważne jest, by w apteczce znajdowały się podstawowe, dostępne środki opatrunkowe tj. wata, lignina, sterylna gaza, bandaże – zwykły i elastyczny, plaster zwykły i z opatrunkiem, prosty środek odkażający (woda utleniona, jodyna). Niezbędna będzie też chusta trójkątna potrzebna przy złamaniach, nożyczki do cięcia materiałów opatrunkowych, pęseta do usuwania ciał obcych, agrafka oraz jednorazowe rękawiczki lateksowe. Proste leki przeciwbólowe (pyralgina, polopiryna), węgiel w tabletkach, soda oczyszczona, kwas borny. Apteczka samochodowa powinna zawierać także: kołnierz usztywniający, młotek bezpieczeństwa, kamizelkę ostrzegawczą z paskiem fluorescencyjnym, koc ratunkowy, maseczkę do sztucznego oddychania. Praktycznym rozwiązaniem jest też umieszczenie w apteczce listy alarmowych telefonów. Można nakleić ją np. na drzwiczki od wewnętrznej strony. Apteczkę należy okresowo kontrolować i uzupełniać. Leki o przedawnionej dacie ważności trzeba usunąć, zniszczyć i zastąpić je nowymi. Opakowania, w których przechowywane są leki, muszą być wyraźnie i jednoznacznie oznakowane. Nie wolno przechowywać leków w opakowaniach nieoznakowanych lub w opakowaniach z zatartym, nieczytelnym napisem. Trzeba też zadbać, aby w apteczce nie było luźno leżących tabletek.

Dobrze pamiętać o lince holowniczej, która jeśli nie nam, to może innemu kierowcy pomoże w awaryjnej sytuacji. Nie zapomnijmy też o zabezpieczeniu bagaży, które w przypadku nawet drobnej stłuczki mogą przemieszczać się po pojeździe powodując szkody i obrażenia ciała.

Warto jest przygotować sobie wcześniej trasę podróży i sprawdzać, czy nawigacja, która jest w pojeździe prowadzi nas właściwą drogą do celu podróży i nie wyprowadzi nas w „pole”. Wskazane jest, by dłuższe trasy podzielić na odcinki, między którymi zrobimy sobie krótką przerwę i chwilę odpoczniemy. Pamiętajmy, że jazda zimą różni się znacznie od prowadzenia auta latem. Śnieg, lód, błoto pośniegowe i czasami fatalna widoczność sprawiają, że jazda samochodem w zimie wymaga dużej uwagi i jeszcze większych umiejętności.
 

 

kk/ na podst. mat. WRD KSP